Vyhledávání
Vyhledávání
Typ táboru..
Termín
Lokalita
Věk dítěte

Tábory

Menu
Aktuality
Aktuality
Archiv aktualit
8.2.2019

V táborové abecedě rozebíráme některé pojmy, které jsou klíčové pro úspěch a kvalitu našich letních ...

6.2.2019

V táborové abecedě rozebíráme některé pojmy, které jsou klíčové pro úspěch a kvalitu našich letních ...

Dětský tábor Counter Strike: Něco o maskování

Maskování je nedílnou součástí mnoha dětských táborů

Maskování je pojem označující skrývání a splývání s terénem, což se na airsoft dost hodí a samozřejmě i na všech dětských táborech s army tematikou.

Díky maskování může člověk získat moment překvapení a udeřit na nepřítele s mnohem větší silou než když vás nepřítel vidí a útok očekává. Také se dá díky kamufláži vyhnout střetu, který by vedl porážkou. Hlavní funkce co je na maskování přímo závislá je odstřelovač (funkce hráče airsoftu probereme v následujícím článku) - aby byl úspěšny musí splynout s okolím.

Demaskující (dekamuflážní) prvky: aneb na co si nejen na dětském táboře Counter Strike dávat pozor

  • Hodinky, řetízky, prstýnky, brýle (odlesk)
  • Civilní prvky na uniformě (barva)
  • Chůze po horizontu s nebem za zády (Můžete být zamaskovaní jak chcete, ale pokud máte za sebou bílou oblohu, je vám to k ničemu)
  • Volba nápadného úkrytu (Kopec, poblíž cesty apod.)
  • Volba nesprávné kamufláže (např. lesní uniforma do pouště)
  • Chůze okolo stojaté vody (odraz od vodní hladiny)
  • Chůze okolo cesty (stín vrhající na cestu)
  • Špatně namaskovaný obličej / ramena / zbraň
  • Špatné využití přírodnin (Jehličí v listnatém lese)
  • Nezamaskované stany a pozice hlídek

Druhy maskování:

1. Maskovací vzory - Jedná se o vzor, který má hráč na maskáčích. Na velkých airsoftových akcích a Mil-Sim akcích (Co je to Mil-Sim se dozvíte v dalších článcích) se podle vzoru na maskáčích rozdělují hráči. Vzorů je spousta a každá země má ten svůj co se hodí většinou nejlépe právě do krajiny té země odkud pochází, proto je velice pravděpodobné, že české vzory (Vz.95 / Vz.85 / Vz.60 / Mlok...) sedí do prostředí, kde nejspíše strávíte většinu svého času hraní airsoftu. Jsou však vzory i z jiných zemí, které se do Čr opravdu hodí např. Americký MultiCam a Marpat, Britské DPM, Neměcký Flecktarn, Kanadský Cadpat, Polský woodland a nebo třeba Ruská Cifra...Policisté a hráči airsoftu co hrávají primárně v zástavbě a budovách (CQB - close quarters battle) nosí černé a nebo šedé oblečení, aby splynuli ve tmě. V přírodě se černá jako taková nevyskytuje (jedná se o odstíny tmavě zelené a tmavě hnědé).

2. Maskování obličeje - Obličej a ramena jsou většinou nejvíc vidět a to i když stojíte i když ležíte. Proto se tyhle části těla maskují nejefektivněji. Využívá se kamuflážních barev na obličej, které jsou tvořeny z přírodnin. Kamuflážní barvy obsahují bílkovinu (díky které se můžou po smytí barev objevit uhry). Princip použití barev je jednoduchý na velké plochy (čelo, tváře, oční jamky) se preferuje dávat světlejší barvy (zelená / písková) a na ostré části (uši, nos, ústa..) se preferuje dávat tmavé barvy (hnědá popř. černá).

3. Maskovací převlečníky - Tzv. hejkaly jsou vhodné pro průzkumníky a odstřelovače. Spoustě hráčům tyto převlečníky překážejí. Je v nich často vedro nebo naopak zima (záleží na stavbě), jsou těžké když se namočí, musí se kombinovat s přírodním materiálem, hráč nemusí cítit zásah kuličky apod. Hejkaly se používají spíše na Mil-Sim. Tento druh maskování je funkční, ale obvykle až na větší vzdálenosti a na airsoft není zas tak nutný.

4. Maskování zbraně - Černá není přírodní a nemaskuje a stejně je to tak i se zbraní. Zbraně se maskují pomocí speciálních armádních sprejů (Sniper paint / Krylon) tyto spreje jsou dělané přímo na tento účel a jsou k tomu uzpůsobeny (voděodolnost, větruvzdornost, žáruvzdornost, nelesknou se, rychle schnou, dobře se kombinují, dobře splývají, dobře se mixují, odolnost proti odření a sedření...) Spousta airsoftových obchodů nabízí maskování zbraní za dobré ceny (normální cena takového nástřiku je 1500 Kč). Místo sprejů lze využít kamuflážních pásek, ty však mohou překážet, zasekávat se v trní, namoknout apod.

Odkazy na kamuflážní barvy / hejkaly / maskovací spreje

https://www.airsoft-online.cz/vyhledavani/?string=maskovac%C3%AD+barvy

https://www.airsoft-online.cz/vyhledavani/?string=hejkal

https://www.airsoft-online.cz/vyhledavani/?string=Maskovac%C3%AD+sprej

Další článek bude o funkcích v airsoftových týmech využitelné nejen na dětských táborech.

Maskování na dětském táboře Counter StrikeMaskování na dětském táboře Counter Strike

Top produkty Kde nás najdete

Středisko pro letní dětské tábory - Outdoor Resort Březová na Vysočině

Pokud máte jakýkoli dotaz, kontaktujte nás

Jméno:

E-mail:

Telefon:

Váš dotaz: