Vyhledávání
Vyhledávání
Typ táboru..
Termín
Lokalita
Věk dítěte

Tábory

Menu
Aktuality
Aktuality
Archiv aktualit
8.2.2019

V táborové abecedě rozebíráme některé pojmy, které jsou klíčové pro úspěch a kvalitu našich letních ...

6.2.2019

V táborové abecedě rozebíráme některé pojmy, které jsou klíčové pro úspěch a kvalitu našich letních ...

Jak vybrat dětský tábor?

O dětských táborech se spolumajitelem značky STAN, pod kterou spadá i středisko Březová - nejnavštěvovanější táborové středisko v ČR


Pro řadu rodičů začíná být aktuální otázka: Kam s dítkem o letních prázdninách?Dětský tábor může být dobrým řešením. Jak ale vybrat ten správný? O co by se měli rodiče zajímat, když vybírají tábor pro dítě?

O co by se měli lidé zajímat, když vybírají dětský tábor na léto?

Rodiče by se měli především zajímat o pořadatele letního tábora a o program. Víte, jsou dětské tábory, resp. jejich pořadatelé, kterým jde to rychle vydělat a  zmizet a jsou tábory, které rok od roku velmi tvrdě pracují na své „značce“, na  svém renomé, mají dlouhou tradici  a z takovýchto táborů bych určitě vybíral.  Ale určitě bych se nebál také zavedených táborů renomovaných neziskových organizací, jako je třeba skaut a sokol, to jsou tábory s obrovskou tradicí a i když jsou to jiné tábory, než ty naše, mám k nim osobně velký respekt. Osobně si myslím, že v oblasti dětských táborů není a nesmí být místo pro nezkušené amatéry, rádoby podnikatele  a různé „agentury“. Ale každým rokem se takoví objevují.  Velkou nevýhodou je, že – jak se dříve říkalo – papír snese vše, tak dnes platí že i „web snese vše“, texty se dají napsat až pohádkově. Zajímejte se více o skutečné fotky z táborů, o skutečná videa, o reference a také o to, jak dlouho již daná společnost působí.  Reference jsou vůbec nejcennějším zdrojem.


A malá rada – pokud někdo inzeruje tábory jako „14 dní bez pravidel“  nebo „14 dní bez dohledu rodičů“ nebo zkrátka něco podobného,  tak  zkuste zapřemýšlet, na co děti láká. Na kvalitní a strhující program? Na to že je naučí spoustu nových věcí?  To asi ne… Takže tady říkám, jedno velké pozor. Viděl jsem za svoji kariéru až neuvěřitelné tábory a jejich pořadatelům bych jakoukoliv další práci s dětmi doživotně zakázal.


A ještě mně napadá jedna rada – vybírejte tábor s dítětem. Vy, jako rodič vyberte pořadatele tábora, dítě ať si vybere téma.


Existují nějaké certifikáty, osvědčení…, které by měl dobrý dětský tábor mít?

Je tu k dětským táborům jeden certifikát, který schvaluje Ministerstvo školství, a to je akreditace hlavních vedoucích letních táborů.  STAN má dokonce oprávnění tyto certifikace udělovat a hlavní vedoucí školit a zkoušet. Jiné certifikace nejsou, nebo alespoň nejsou takové, že by se podle nich dalo určit, ano, toto je seriózní pořadatel dětského letního tábora.

Co všechno by cena dětského tábora měla zahrnovat?

Cena tábora by měla podle mého názoru zahrnovat úplně vše. Toto je velmi důležité a chtěl bych to zdůraznit. V posledních dvou letech totiž neskutečně mnoho pořadatelů dětských táborů začalo stavět svůj „táborový byznys“ na příplatcích, takže v popisu tábora si často rodič přečte o tom, že součástí programu je lanové centrum, paintball, výlet, bazén atd. a někde je pak malým písmem napsáno, že se jedná o příplatkové aktivity. To je velmi nekorektní jednání, protože si pak pořadatel na táboře bere dítě jako rukojmí. Chceš se bavit? Připlať si. Kamarádi si také připlatili, ty si nepřiplatíš? Tak to se budeš jenom koukat. Přitom se jedná často o zcela nereálné ceny.  STAN publikoval na svých webech článek na toto téma, kde právě poukazuje na značnou nesolidnost a záludnost takovýchto příplatků.  Takže moje rada, jakmile uvidíte dětský tábor, kde se za nějakou běžnou věc připlácí, vůbec se tímto táborem dále nezabývejte.  Něco jiného je třeba půjčení kostýmu nebo půjčení airsoftové zbraně na celý tábor, to je v pořádku, zde se jedná o předem nabízenou službu, která má rodičům umožnit, že dítěti nemusí toto vybavení kupovat. To je OK a naopak od rodičů velmi vítané.

Je vhodným kritériem řešit cenu dětských letních táborů a hledat jen ten nejlevnější?

Rozhodně ne a já před tím důrazně varuji.  A my už za tu dobu, co dětské letní tábory pořádáme a vidíme nějakou nízkou cenu a ještě víme, že si dotyčný provozovatel střediska pronajímá, tak zcela přesně jsme schopni říct – za tuto cenu se to již nedá. To znamená, někde je zásadní problém. Pak zjistíme, že dotyčný provozovatel neplatí daně, podniká víceméně načerno, nemá děti pojištěné a vedoucí bere taková individua, kterým místo výplaty koupí sud piva, to vyjde určitě levněji, o stravování dětí a hygienických podmínkách ani nemluvě. Stejně jako i v jakékoliv jiné branži, nízká cena se zkrátka musí někde projevit.  Otázkou je, jestli dětský tábor, je místem, kde šetřit. Já jsem přesvědčen, že rozhodně ne.

Odkdy si myslíte, že je dobré dítko vyslat na letní tábor? Nabízíte i dětské tábory pro různé věkové kategorie?

Já si myslím, že dítě je možno poslat na tábor již od nějakých pěti let. Nejmladším účastníkům může být dětský tábor mimořádně prospěšný, dítě se osamostatní, naučí se samo rozhodovat, pozná, co je týmovost, motivace a fair play. Ale právě u nejmladších účastníků mimořádně záleží na výběru pořadatele dětského tábora.  Nejmladším účastníkům musí také být věnována mimořádná péče nejen programová, ale celková. Jen pokud bude dítě v dobré pohodě, tak si dokáže užít program.  Aobecně také platí, že čím kvalitnější je program a prožitek, tím méně se nejmladším účastníkům stýská. Rozhodně si myslím, že není dobré posílat pětileté dítě na 14-ti denní tábor. To je přeci jen již dlouhé odloučení. Je určitě dobré začít třeba sedmidenním táborem.  A protože každý rodič má o takového malého táborníka jistě starost, tak se třeba nám osvědčila věc, kterou již tři roky praktikujeme  - u táborů pro nejmladší účastníky děláme denní Facebookové zpravodajství s fotografiemi a událostmi z proběhlého dne.

Dokážou dnešní „počítačové“ děti podle vás upoutat klasické tábory se spaním pod stanem, venkovní jídelnou…?

Odpovím trochu jinak, myslím, že nabídka letních táborů je dnes tak velká, že si vybere každý. A rozhodně si myslím, že i klasické tábory mají smysl a mají mít na táborové scéně své důležité místo.

Cítíte nějaký trend aktuálních dětských táborů – co v poslední době nejvíc „letí“? Po jakých programech je největší poptávka? Co vše dětem nabízí, oproti tomu, co si pamatují třeba dnešní třicátníci?

Já si myslím, že mnohé dětské tábory udělaly obrovský skok dopředu. Kdysi dříve se tábory nazývaly „první turnus, druhý turnus“ a byly víceméně o tom samém. Dnes jsou již turnusy zaměřené nejen podle věku, ale také podle zájmů dítěte, umožní mu najít se v tom, co ho baví a jeho zájmy ještě rozvíjet, dát jeho zájmům a koníčkům ten pomyslný vrchol. My nabízíme letos přes 90 různých turnusů. A také si myslím, že čas už začíná postupně ukazovat, které dětské tábory jsou opravdu dobré.


Top produkty Kde nás najdete

Středisko pro letní dětské tábory - Outdoor Resort Březová na Vysočině

Pokud máte jakýkoli dotaz, kontaktujte nás

Jméno:

E-mail:

Telefon:

Váš dotaz: