Vyhledávání
Vyhledávání
Typ táboru..
Termín
Lokalita
Věk dítěte

Tábory

Menu
Aktuality
Aktuality
Archiv aktualit
8.2.2019

V táborové abecedě rozebíráme některé pojmy, které jsou klíčové pro úspěch a kvalitu našich letních ...

6.2.2019

V táborové abecedě rozebíráme některé pojmy, které jsou klíčové pro úspěch a kvalitu našich letních ...

O dětských táborech Stronghold

O dětských táborech Stronghold jsme si popovídali přímo s jejich zakladatelem, realizátorem a hlavním vedoucím některých turnusů - Bc. Jiřím Špačkem

Nejoblíbenější dětské tábory s touto tematikou v ČR!

Od kdy funguje historický dětský tábor Stronghold a kdo stojí u jeho vzniku? 

Dětské tábory s rytířskou nebo středověkou tématikou realizují různí pořadatelé táborů již dlouho, i my jsme je měli v nabídce téměř vždycky. Svojí atraktivitou ale bývaly ale trochu ve stínu třeba táborů s army tématikou. Tak jsme si jednoho dne řekli, že to od základu změníme, dali dohromady partu dobrých vedoucích a naplánovali středověký tábor Stronghold. Za vznikem dětského tábora stojí tým značky STAN, což jsou v dnešní době nejvyhledávanější tábory v České republice. Je to stejná značka, která v České republice přivedla k popularitě army tábory, nebo zážitkové adrenalinové dětské tábory.


Co je smyslem tohoto druhu dětského tábora? A o co jde především v bojích?

Smyslem je prožít úžasných sedm nebo deset dní s takovou intenzitou, že pro účastníka je to ta nejlepší událost celého roku. To je smyslem. Kostým, meč, pevnost, scénář a spousta rekvizit je nám k tomu pouze prostředkem. Popsat na pár řádcích tábory Stronghold je prakticky nemožné, mnohem více si čtenář udělá o táboře obrázek z našich videí a fotografií


Máte nějaké speciální požadavky na děti, které se k vám na tábory hlásí?

Požadavky sdělíme dětem hned první den. Jsou jednoduché – uznávání autority, fair play a kamarádské chování. Žádné jiné požadavky nejsou.


Jak dlouho trvá dětský tábor a jak probíhá…?

Dětské tábory Stronghold jsou buď desetidenní nebo sedmidenní. Ty sedmidenní jsou pro mladší účastníky, desetidenní pak pro ty starší. Program začíná někdy kolem deváté, nejsme úplně ranní ptáčata, ale pak už to jede v rychlém tempu. Vrchol programu přichází většinou odpoledne kdy se haje tzv. „velký úsek“, který mnohdy pokračuje až do tmy. Velmi oblíbené jsou i noční úseky.

Dětský tábor Stronghold


Na čem všem se děti na táboře podílejí? Vyrábějí si například samy zbraně, kostýmy…?

To je dáno věkem účastníků. Ti nejstarší vyrábějí zbraně, štíty, dobývací stroje, ti mladší pak vyrábějí spoustu. On dětský totiž tábor Stronghold není je o velkých slavných bitvách, ale i o výrobě, tvůrčí činnosti, zábavě a tak. Pestrost a vyváženost programu je mimořádně důležitá.


Centrem všeho dění na těchto dětských táborech je středověká pevnost. K čemu slouží a co všechno je její součástí?

Pevnost, která pojme přes 80 obránců je centrem všeho dění, ale je to teprve začátek. Letos budeme mít kolem pevnosti i velké stanové středověké ležení a na podzim, po konci táborové sezóny, začneme kolem pevnosti stavět na ploše dvou hektarů celé středověké město. Do dětských táborů už postupně zapojujeme i koně a třeba turnus „Stronghold Husité“ bude mít i svoji vozovou hradbu. Jak vidíte, nápadů a nadšení máme hodně a pořád se toho dá vymyslet spousta.


Jak zajišťujete bezpečnost při jednotlivých kláních? Jsou na dětských táborech určena nějaká "bojová pravidla" (desatero)?

Bezpečnost je vždy na prvním místě. Bojuje se výhradně měkčenými zbraněmi, které v průběhu dětského tábora procházejí neustálou kontrolou, jestli jsou dostatečně měkké a bezpečné. I třeba štíty mají měkčené hrany, aby nemohlo dojít ke zranění účastníka. Dále pak děti musí respektovat určité zásady – neútočit na obličej, nestřílet z bezprostřední blízkosti atd. Navíc v každé bitvě a v každém místě střetu jsou vždy vedoucí, kteří neustále sledují, jestli je vše v pořádku. I když bitvy mohou vypadat velmi drsně, k úrazům, které by stály za řeč, vůbec nedochází.


Je součástí dětského tábora i nějaká osvěta pro ty, kteří třeba pokulhávají v dějepise?

Já si myslím, že v dějepise pokulhává 90 procent těch, co jedou na dětský tábor Stronghold poprvé. A jestli mají nějaké potuchy o dějepisu, pak to bohužel není ze školy, ale z filmů jako Statečné srdce, Království nebeské nebo jiných. Forma výuky dějepisu na školách zkrátka není atraktivní. Teprve potom, co si děti zažijí středověk, začnou historii milovat, začnou se o ni zajímat. Tady se právě projevuje smysl zážitkové pedagogiky, že děti nejdříve pochopí a pak najdou vztah k něčemu, co si mohou prožít. A na velmi intenzivním prožitku je právě založen celý úspěch táborů Stronghold.


Děláte na dětských táborech Stronghold nějaké přednášky?

Je to tak tři roky, co za mnou přišli dva vedoucí, že si nachystali zajímavou přednášku na nějaké středověké téma. Že je mezi dětmi pár lidí, na kterých vidí, že je to skutečně zajímá, a že by v poledním klidu pro zájemce udělali takové povídání, s tím že to brali jako takovou výplň volného prostoru. Zájem u dětí byl tak velký, že se to jen těžko chápe. Zkrátka, záleží jen na atraktivitě podání. Od té doby děláme přednášek za každý dětský tábor několik. Pak jsou samozřejmě i interaktivní „přednášky“ na válečném poli – třeba nácvik bojových formací, taktik, atd. Je neuvěřitelně zajímavé, jak to děcka baví a jak rychle tyto poznatky pak v ostré bitvě okamžitě aplikují.


Jak náročná je příprava dětského tábora a co všechno obnáší?

Deset dní realizovaného dětského tábora znamená mnoho týdnů, nebo spíše měsíců příprav. Ono takový jeden hodinový programový úsek na samotném táboře chystá několik vedoucích třeba i celý den dopředu. Pro mnoho čtenářů, kteří zažili nějaké dětské tábory kdysi v minulosti to asi nebude úplně snadno pochopitelné, tak to zkusím připodobnit třeba jako když se točí historický velkofilm, pak jedna minuta filmu se točí třeba dva nebo tři dny. A tak je to podobné i na táborech Stronghold, takto vypadají přípravy. Je to velká dřina, ale výsledek pak všem vedoucím za to stojí.


Každým rokem dětí na historických táborech přibývá, jak uvádíte i na internetu. Čím si tuto skutečnost vysvětlujete?

Ano, když dětský tábor Stronghold začínal, což bylo před devíti lety, měl jeden turnus a 40 účastníků. Letos děláme tento středověký tábor v 9-ti turnusech a celkový počet účastníků se blíží 500. A bylo by jich ještě více, kdyby kapacita turnusů byla větší.  Důvod bych nehledal ani tak v tom, že se jedná o středověk, ale spíše v tom, že se jedná o mimořádně propracovaný tábor, který má obrovské renomé. Spousta nových účastníků se do středověku totiž zamiluje teprve na táboře.Dětský tábor Stronghold Dětský tábor Stronghold Dětský tábor Stronghold
Dětský tábor Stronghold Dětský tábor Stronghold Dětský tábor Stronghold
Dětský tábor Stronghold Dětský tábor Stronghold Dětský tábor StrongholdTop produkty Kde nás najdete

Středisko pro letní dětské tábory - Outdoor Resort Březová na Vysočině

Pokud máte jakýkoli dotaz, kontaktujte nás

Jméno:

E-mail:

Telefon:

Váš dotaz: