Vyhledávání
Vyhledávání
Typ táboru..
Termín
Lokalita
Věk dítěte

Tábory

Menu
Aktuality
Aktuality
Archiv aktualit
8.2.2019

V táborové abecedě rozebíráme některé pojmy, které jsou klíčové pro úspěch a kvalitu našich letních ...

6.2.2019

V táborové abecedě rozebíráme některé pojmy, které jsou klíčové pro úspěch a kvalitu našich letních ...

Půjčování zimní výbavy

Zima je tady a s ní přichází období lyžařských kurzů, zimních táborů a rodinných pobytů na horách. Mnohé vaše ratolesti budou letos stát na lyžích nebo na snowboardu prvně, a vy tedy nevíte, zda je to chytne, bude bavit a podobně. Proto jste možná názoru, že je lepší zimní výbavu půjčit, než kupovat zbrusu novou. Pro ty, kteří se v téhle oblasti řádně nevyznají, jsme připravili několik rad, založených na našich zkušenostech, aby jste pořídili správně.

Lyže

Pro začátečníky jsou vhodné měkké lyže s pěnovým jádrem, které jsou snadno ovladatelné. Délka lyží by měla být o deset až dvacet centimetrů menší, než je výška lyžaře. Pro začátek výuky je ideální, když mu lyže sahají po ramena, maximálně po braduZejména u malých dětí nedoporučujeme delší, dokud si neosvojí správné pohyby, protože pokud na to nejsou technicky připraveny, tak se budou na dlouhých lyžích trápit. Bude pro ně těžké zatáčet i zastavit a hrozí riziko špatných návyků, hlavně záklonu, který dětem sice na začátku mnohé usnadní, ale dále bude jejich lyžařský vývoj brzdit.

Carvingové lyžeU vybíraní je třeba dávat taky pozor, abyste vzali lyže carvingové, protože v některých půjčovnách mají ještě staré vybavení a na takových lyžích se nejezdí moc dobře. Někdy se stane, že nám nějaké dítě na lyžák přiveze tyhle „retro“ lyže a pak s nimi dost bojuje. V takovém případě se mu snažíme půjčit lyže od nás, když je ovšem máme. Také je dobré si řádně zkontrolovat vázání, aby nebylo nikde prasknuté nebo jinak poškozené. Nemělo by být ani příliš staré, protože je pak křehčí a při pádu se může zlomit.

Hůlky

Pokud máte doma začátečníka nebo malé dítě, tak mu hůlky vůbec nedávejte. Při učení základů je vůbec nevyužije a jenom podstupuje riziko, že je v průběhu lyžáku nebo tábora ztratí.

Když již hůlky vybíráte, musí mít správnou délku. Ta se dá určit několika jednoduchými způsoby. Při zapíchnutí hůlky do sněhu by měla svírat paže a předloktí pravý úhel. V prodejně nebo půjčovně, kde nelze hůlku zapíchnout, ji otočte kroužkem nahoru a rukojetí dolů. Chyťte hůlku pod kroužkem a stejně jako na sněhu by i v tomto případě měla paže a předloktí svírat pravý úhel. Pokud nemáte při nákupu hůlek svého potomka s sebou, nebo si délku holí chcete jen ověřit, použijte druhý možný způsob, a tím je výpočet správné délky pomocí koeficientu 0,7. Výpočet je tedy 0,7 x výška dítěte v cm. Výsledkem by měla být správná délka holí v centimetrech.

Lyžáky

Jednopřezková lyžařská botaČtyřpřesková lyžařská botaLyžařské boty kupujte nebo půjčujte dětem maximálně o číslo větší.  Není třeba pořizovat lyžáky o tři čísla větší s tím, že je vycpete ponožkou. Takové boty dětem nesedí dobře a nenaučí se v nich lyžovat. Dobré je také koukat na počet přezek. Obecně platí - čím více přezek bota má, tím lépe drží nohu a je mnohem ohebnější.

Pro nejmenší lyžaře se vyrábějí většinou jen jednopřezkové boty. Čím je ale lyžařská bota větší, tím větší je i počet přezek.

Snowboard

Pro začátečníka se volí nejlépe snowboard univerzální do všech terénů, aby si vyzkoušel více možností a zjistil, co ho bude nejvíce bavit. Tyto snowboardy jsou ideální na jízdu po sjezdovce, ale lze s nimi okusit i skoky nebo jízdu volným terénem. Mělo by se jednat o měkčí snowboard, který se lépe ovládá. Tvrdší snowboardy jsou vhodné pro pokročilé jezdce a  rychlejší jízdu.

Snowboard

V případě délky snowboardu je třeba dbát na to, aby odpovídala výšce jezdce. Platí, že by měl sahat někam mezi bradu a nos. Krátký snowboard se bude při obloucích přetáčet a jízda po hraně bude spíše smýkáním. U dlouhého bude obtížnější přejít do oblouku a bude celkově hůře ovladatelný. Co se šířky týče, tak by špička a pata boty neměly přesahovat přes snowboard více než asi 3 cm.


Vázání a boty

Je několik druhů a typů vázání. Doporučujeme klasické vázání s přezkami, nebo vázaní tzv. flow, kde je sklopná pata a nazouvání je velmi rychlé a jednoduché. Toto jsou základní druhy vázání, ve kterých je noha pevně fixovaná a na učení i samotné ježdění jsou nejlepší. Rozhodně nedoporučujeme všelijaké druhy nášlapných vázání, kdy část vázání je na snowboardu a část v podrážce boty a našlápnutím zacvaknete botu do vázání.

Klasické snowboardové vázáníSnowboardové vázání typu flow

Se snowboardovými botami je to jako s lyžáky. Bota musí na noze pevně sedět, nesmí tlačit ani být o tři čísla větší.

Na co si dát v půjčovnách lyží pozor:

• na kvalitu nabízeného vybavení.  Pokud všechno půjčované vybavení patří do kategorie „retro“, jděte jinam.
• na odbornost personálu půjčovny. V kvalitní půjčovně vám personál musí být schopen poradit s výběrem vhodného vybavení s ohledem na vaše lyžařské schopnosti, fyzické předpoklady a terén, v němž chcete lyžovat.
• prohlédněte si skluznici. Zda není vyschlá a šedivá, jestli na ní nejsou rýhy a škrábance, a zkontrolujte také hrany – zda nejsou úplně sjeté, tupé apod. Nenabroušenost hran půjčovny kamuflují vysokou vrstvou vosku.

POZOR! Ze všeobecných obchodních podmínek půjčoven vyplývá, že nájemce není oprávněn provádět na pronajatém vybavení jakékoli změny. To znamená, že v půjčovně vám musí vše nastavit a přichystat! Taky svým podpisem nájemní smlouvy potvrzuje, že jste převzali vybavení ve stavu způsobilém k obvyklému užívání a že vás poučili o způsobu jeho užívání. Proto je ideální vzít s sebou do půjčovny dítě, pro které chcete snowboard či lyže půjčovat, aby vám vybavení seřídili přímo na něj.

Top produkty Kde nás najdete

Středisko pro letní dětské tábory - Outdoor Resort Březová na Vysočině

Pokud máte jakýkoli dotaz, kontaktujte nás

Jméno:

E-mail:

Telefon:

Váš dotaz: