Vyhledávání
Vyhledávání
Typ táboru..
Termín
Lokalita
Věk dítěte

Tábory

Menu
Aktuality
Aktuality
Archiv aktualit
8.2.2019

V táborové abecedě rozebíráme některé pojmy, které jsou klíčové pro úspěch a kvalitu našich letních ...

6.2.2019

V táborové abecedě rozebíráme některé pojmy, které jsou klíčové pro úspěch a kvalitu našich letních ...

Věkové kategorie letních táborů - tipy a rady

Nedávno jsme rozlišili tři základní věkové kategorie našich letních táborů. V tomto článku si k tomu přidáme pár tipů a rad, jak s věkovou kategorií zacházet.

Když je někdo pro daný letní tábor moc mladý...

Na táboře pro nejmenší to může být velký problém. Je opravdu nutné správně posoudit, zda mladší dítě tábor zvládne. Je dobré mít už nějaké zkušenosti, jak se dítěti daří bez rodičů a jestli neprobrečí celou noc. A pak je potřeba objektivně posoudit jeho samostatnost. Na dětském letním táboře se stává, že je potřeba dětem pomáhat, ale určitá míra samostatnosti je zkrátka nutná. Někdy není na škodu prostě ještě rok počkat.

V juniorské a teenagerské kategorii to už takový problém být nemusí. Nejprve je ale nutné si ověřit, že vybraný tábor bude pro mladšího účastníka vůbec vhodný - zda na něj nebude moc drsný, jestli ho téma baví a aby se tam měl s kým bavit. Pokud si myslíte, že ano, dá se zažádat o výjimku. Mít na táboře staršího sourozence nebo příbuzného může pomoci, ale taky je potřeba dát pozor, aby tím právě ten starší později netrpěl a tábor mu to nezkazilo.

Pozor též na časté telefonování s mladšími dětmi. Pokud se jim stýská, hovor s rodiči je může úplně rozhodit. Nejkrizovější jsou chvíle volna, obzvlášť po večeři a před večerkou.

Když je někdo na daný letní tábor moc starý...

Největším nebezpečím takové situace je, že se bude starší účastník na letním táboře pro prťata prostě nudit. Posílat staršího bráchu se sestřičkou na pohádkový tábor se může zdát jako dobrý nápad, ale bráška z toho asi moc nadšený nebude. Nebojte se poslat sourozence na dva různé turnusy, pořád budou mít možnost se potkávat ve volném čase a není problém zařídit jim občas společný program. Pokud však starší dítě na dětský tábor opravdu chce, není až takový důvod mu v tom bránit. A když bude šikovný, vedoucí v něm mohou najít užitečného pomocníka.

Pokud chce někdo jet na letní tábor pro starší, ale i tak už je na jeho věkovku příliš starý, situace je stále řešitelná. Nejčastěji se nám to stává u dětí, které jezdí na tábor pravidelně tak dlouho, až z něj prostě vyrostou. V takových případech můžeme být ještě rok nebo dva tolerantní. Pokud však dané dítě neznáme, jsou na místě oprávněné obavy. Děti nad věkovkou mohou snadno podlehnout dojmu, že pravidla tábora se na ně nevztahují, a je mnohem těžší vydobýt si u nich respekt.

Pokud mají potřebné dovednosti, dalším možným řešením je ucházet se u nás o místo praktikanta či vedoucího. Ovšem pozor, většina táborů nepřijímá jako účastníky ty, kteří již prošli školením nebo byli na jiném táboře jako vedoucí, takže si tím může starší dítě zavřít dveře na jiné tábory, kam by jinak ještě mohlo jezdit.

Když nevíte, který letní tábor zvolit, ptejte se

Ze zkušenosti můžeme říci, že spodní hranice je daleko citlivější než ta horní. Se starším dítětem se dá vždycky domluvit, ale pokud někdo nezvládá program nebo si stýská, můžeme zkusit ještě přesun na turnus pro mladší děti, ale ani to občas nestačí. Proto je určitě dobré se zamyslet, než se na letní tábor přihlásíte, jestli všechno zvládne.

V každém případě doporučujeme kontaktovat přímo STAN, nebo rovnou hlavního vedoucího a domluvit se individuálně. Naším hlavním zájmem je, aby si to u nás na letním táboře každý užil, a pro to uděláme, co budeme moci.Top produkty Kde nás najdete

Středisko pro letní dětské tábory - Outdoor Resort Březová na Vysočině

Pokud máte jakýkoli dotaz, kontaktujte nás

Jméno:

E-mail:

Telefon:

Váš dotaz: